Iams with Chicken 7+ Years Fresh — 3kg

As of 1 Oct 2026, Iams with Chicken 7+ Years Fresh 3kg is cheapest at Asda at £14.48 (£4.83/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 1 Oct 2026

Lowest recorded price: £14.48 at Asda (1 Oct); highest: £14.48 — currently £14.48 at Asda. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£14.48
Average
£14.48
Highest
£14.48
Lowest ever
£14.48 · Oct '26
Highest ever
£14.48 · Oct '26
Trend
Steady
At the average price

2 prices recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Iams

    IamsCheapest

    Iams with Chicken 7+ Years Fresh · 3kg

    £4.83/1kg£14.48Asda

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Iams

    IamsCheapest

    Iams with Chicken 7+ Years Fresh · 3kg

    £4.83/1kg£14.48Asda
1 brand available
Asda
  1. 1Iams

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Iams with Chicken 7+ Years Fresh 3kg cheapest?
Asda has the lowest price at £14.48 (£4.83/1 kg).
What is the unit price of Iams with Chicken 7+ Years Fresh 3kg?
Priced per 100g. Asda offers the best value at £0.48/100g.
What is the lowest price ever for Iams with Chicken 7+ Years Fresh 3kg?
The lowest price OpenOrder has recorded for Iams with Chicken 7+ Years Fresh 3kg is £14.48 at Asda (1 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £14.48 at Asda.

Categories