Warburtons Premium Old English White Bread — 400g
As of 2 Oct 2026, Warburtons Premium Old English White Bread 400g is cheapest at Sainsbury's at £1.90 (£4.75/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £1.50 at Sainsbury's (12 Aug); highest: £1.90 — currently £1.90 at Sainsbury's. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.
Price History
Price over time- Lowest
- £1.50
- Average
- £1.68
- Highest
- £1.90
13% above average
4 prices recorded · 3 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Warburtons | 400g | £1.90 | £0.48/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Warburtons | 400g | £1.90 | £0.48/100g | In stock | 10 Junout of date · not compared |
1 brand available
Sainsbury'sPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Frequently asked questions
- Where is Warburtons Premium Old English White Bread 400g cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £1.90 (£4.75/1 kg).
- What is the unit price of Warburtons Premium Old English White Bread 400g?
- Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £0.47/100g.
- What is the lowest price ever for Warburtons Premium Old English White Bread 400g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Warburtons Premium Old English White Bread 400g is £1.50 at Sainsbury's (12 Aug), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £1.90 at Sainsbury's.
