Asda Flat Leaf Parsley Standard — 25g
As of 30 Sept 2026, Asda Flat Leaf Parsley Standard 25g is cheapest at Asda at £0.52 (£20.80/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £0.50 at Sainsbury's (30 Sept); highest: £1.60 — currently £0.52 at Asda. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 7 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £1.25/100g
- Average
- £1.25/100g
- Highest
- £1.25/100g
Sainsbury's · StandardNow£1.25/100gAll-time low
Sainsbury's · 30gNow£1.67/100g
Asda · 25gNow£2.08/100g
Tesco · 30gLast seen 15 Jul£1.67/100g
9 prices recorded · 4 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sainsbury's | Standard | £1.25 | £1.25/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | 30g | £0.50 | £1.67/100g | In stock | 30 Sept | |
| Asda | 25g | £0.52 | £2.08/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | 30g | £0.50 | £1.67/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Sainsbury's | Standard | £1.60 | £1.60/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 30g | £0.60 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | Standard | £1.60 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 100g | £1.39 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

- 2

- 3
- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Asda Flat Leaf Parsley Standard 25g cheapest?
- Asda has the lowest price at £0.52 (£20.80/1 kg).
- What is the unit price of Asda Flat Leaf Parsley Standard 25g?
- Priced per 100g. Asda offers the best value at £2.08/100g.
- What is the lowest price ever for Asda Flat Leaf Parsley Standard 25g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Asda Flat Leaf Parsley Standard 25g is £0.50 at Sainsbury's (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £0.52 at Asda.

