Sainsbury's Wild Rocket — 60g
As of 30 Sept 2026, Sainsbury's Wild Rocket 60g is cheapest at Sainsbury's at £1.00 (£16.67/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £0.90 at Sainsbury's (22 Jul); highest: £1.50 — currently £1.00 at Sainsbury's. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £1.08/100g
- Average
- £1.44/100g
- Highest
- £1.67/100g
Sainsbury's · 60gNow£1.67/100g
Sainsbury's · StandardNow£2.00/100g
Sainsbury's · StandardLast seen 15 Jul£1.25/100g
Asda · 60gLast seen 15 Jul£1.60/100g
15 prices recorded · 7 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sainsbury's | 60g | £1.00 | £1.67/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Little Leaves | Standard | £1.20 | £2.00/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £1.50 | £1.25/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Asda | 60g | £0.96 | £1.60/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Morrisons | 60g | £1.00 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's- 1

- 2
- 3

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Sainsbury's Wild Rocket 60g cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £1.00 (£16.67/1 kg).
- What is the unit price of Sainsbury's Wild Rocket 60g?
- Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £1.67/100g.
- What is the lowest price ever for Sainsbury's Wild Rocket 60g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Sainsbury's Wild Rocket 60g is £0.90 at Sainsbury's (22 Jul), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £1.00 at Sainsbury's.