Gran Luchito Lightly Salted Tortilla Chips — 170g
As of 4 Oct 2026, Gran Luchito Lightly Salted Tortilla Chips 170g is cheapest at Sainsbury's at £2.70 (£15.88/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 4 Oct 2026
Lowest recorded price: £2.70 at Tesco (4 Oct); highest: £2.70 — currently £2.70 at Sainsbury's. Tracked since Oct 2026.
Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.
Price History
Price over time- Lowest
- £2.70
- Average
- £2.70
- Highest
- £2.70
At the average price
3 prices recorded · 2 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Gran Luchito | 170g | £2.70 | £1.59/100gBest | In stock | 4 Oct | |
| Gran Luchito | 170g | £2.70 | £1.59/100g | In stock | 4 Oct |
Cheapest (compared)
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
1 brand available
Sainsbury's
TescoPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Gran Luchito Lightly Salted Tortilla Chips 170g cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £2.70 (£15.88/1 kg).
- How much does Gran Luchito Lightly Salted Tortilla Chips 170g cost?
- Prices range from £2.70 to £2.70 across 2 UK supermarkets. The average price is £2.70.
- What is the unit price of Gran Luchito Lightly Salted Tortilla Chips 170g?
- Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £1.59/100g.
- Which supermarkets sell Gran Luchito Lightly Salted Tortilla Chips 170g?
- Gran Luchito Lightly Salted Tortilla Chips 170g is available at Sainsbury's and Tesco.
- What is the lowest price ever for Gran Luchito Lightly Salted Tortilla Chips 170g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Gran Luchito Lightly Salted Tortilla Chips 170g is £2.70 at Tesco (4 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £2.70 at Sainsbury's.
