Sainsbury's Plum Punnet — 400g
As of 30 Sept 2026, Sainsbury's Plum Punnet 400g is cheapest at Sainsbury's at £1.00 (£2.50/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £1.00 at Sainsbury's (30 Sept); highest: £3.00 — currently £1.00 at Sainsbury's. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 9 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.25/100g
- Average
- £0.31/100g
- Highest
- £0.32/100g
Sainsbury's · 400gNow£0.25/100gAll-time low
Sainsbury's · StandardNow£0.30/100g
Asda · 400gNow£0.32/100g
Asda · kgNow£0.32/100g
Asda · 400gNow£0.37/100g
Asda · kgNow£0.37/100g
6 prices recorded · 6 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sainsbury's | 400g | £1.00 | £0.25/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £1.20 | £0.30/100g | In stock | 12 Aug | |
| JUST ESSENTIALS By ASDA | 400g | £1.29 | £0.32/100g | In stock | 15 Jul | |
| JUST ESSENTIALS By ASDA | kg | £1.29 | £0.32/100g | In stock | 15 Jul | |
| Asda | 400g | £1.47 | £0.37/100g | In stock | 15 Jul | |
| Asda | kg | £1.47 | £0.37/100g | In stock | 15 Jul | |
| Sainsbury's | 5 pack | £2.00 | £0.40/1 ea | In stock | 12 Aug | |
| Morrisons | Standard | £2.50 | — | In stock | 15 Jul | |
| Morrisons | 400g | £1.40 | — | In stock | 15 Jul | |
| Morrisons The Best | 4 perpack | £3.00 | — | In stock | 15 Jul |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's- 1

- 2
- 3
- –

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Sainsbury's Plum Punnet 400g cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £1.00 (£2.50/1 kg).
- What is the unit price of Sainsbury's Plum Punnet 400g?
- Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £0.25/100g.
- What is the lowest price ever for Sainsbury's Plum Punnet 400g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Sainsbury's Plum Punnet 400g is £1.00 at Sainsbury's (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £1.00 at Sainsbury's.
