Old Speckled Hen Pale Ale Beer — 10 x 440ml
As of 1 Oct 2026, Old Speckled Hen Pale Ale Beer 10 x 440ml is cheapest at Sainsbury's at £13.25 (£3.01/1 L) in United Kingdom.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: £6.00 at Sainsbury's (1 Oct); highest: £13.25 — currently £13.25 at Sainsbury's. Tracked since Oct 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- £0.30/100ml
- Average
- £0.30/100ml
- Highest
- £0.30/100ml
4 prices recorded · 2 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Old Speckled Hen | 4 x 500ml | £6.00 | £0.30/100mlBest | In stock | 1 Oct | |
| Old Speckled Hen | 10 x 440ml | £13.25 | £0.30/100ml | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Sainsbury'sPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Frequently asked questions
- Where is Old Speckled Hen Pale Ale Beer 10 x 440ml cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £13.25 (£3.01/1 L).
- What is the unit price of Old Speckled Hen Pale Ale Beer 10 x 440ml?
- Priced per 100ml. Sainsbury's offers the best value at £0.30/100ml.
- What is the lowest price ever for Old Speckled Hen Pale Ale Beer 10 x 440ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Old Speckled Hen Pale Ale Beer 10 x 440ml is £6.00 at Sainsbury's (1 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £13.25 at Sainsbury's.

