Tesco Leeks Loose — Standard
As of 2 Oct 2026, Tesco Leeks Loose Standard is cheapest at Tesco at £0.69 (£2.74/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £0.69 at Tesco (1 Oct); highest: £2.74 — currently £0.69 at Tesco. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 5 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.27/100g
- Average
- £0.27/100g
- Highest
- £0.27/100g
Aldi UK · 1kgNow£0.27/100gAll-time low
Asda · 500gNow£0.27/100gAll-time low
Sainsbury's · StandardNow£0.27/100gAll-time low
Sainsbury's · 500gNow£0.27/100gAll-time low
Tesco · StandardNow£0.27/100gAll-time low
23 prices recorded · 5 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tesco | Standard | £0.69 | £0.27/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Nature's Pick | 1kg | £1.37 | £0.27/100g | In stock | 1 Oct | |
| Sainsbury's | Standard | £2.74 | £0.27/100g | In stock | 1 Oct | |
| Sainsbury's | 500g | £1.37 | £0.27/100g | In stock | 1 Oct | |
| Asda | 500g | £1.37 | £0.27/100g | In stock | 1 Oct | |
| Morrisons | 500g | £1.37 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi UK
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

- 2
- 3

- 4
- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Tesco Leeks Loose Standard cheapest?
- Tesco has the lowest price at £0.69 (£2.74/1 kg).
- What is the unit price of Tesco Leeks Loose Standard?
- Priced per 100g. Tesco offers the best value at £0.27/100g.
- What is the lowest price ever for Tesco Leeks Loose Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Tesco Leeks Loose Standard is £0.69 at Tesco (1 Oct), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £0.69 at Tesco.
