Pilgrims Choice Mature Cheddar Cheese — 550g
As of 1 Oct 2026, Pilgrims Choice Mature Cheddar Cheese 550g is cheapest at Sainsbury's at £3.75 (£6.82/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: £3.75 at Sainsbury's (1 Oct); highest: £5.20 — currently £3.75 at Sainsbury's. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.68/100g
- Average
- £1.19/100g
- Highest
- £1.20/100g
Sainsbury's · 550gNow£0.68/100gAll-time low
Tesco · StandardNow£0.95/100g
Sainsbury's · 350gNow£1.21/100g
Tesco · 350gNow£1.21/100g
12 prices recorded · 5 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pilgrims Choice | 550g | £3.75 | £0.68/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Pilgrims Choice | Standard | £5.20 | £0.95/100g | In stock | 30 Sept | |
| Pilgrims Choice | 350g | £4.25 | £1.21/100g | In stock | 1 Oct | |
| Pilgrims Choice | 350g | £4.25 | £1.21/100g | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Sainsbury's
TescoPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Pilgrims Choice Mature Cheddar Cheese 550g cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £3.75 (£6.82/1 kg).
- What is the unit price of Pilgrims Choice Mature Cheddar Cheese 550g?
- Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £0.68/100g.
- What is the lowest price ever for Pilgrims Choice Mature Cheddar Cheese 550g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Pilgrims Choice Mature Cheddar Cheese 550g is £3.75 at Sainsbury's (1 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £3.75 at Sainsbury's.


