Asda Pineapple Lolly — 80g
As of 2 Oct 2026, Asda Pineapple Lolly 80g is cheapest at Asda at £0.44 (£5.50/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £0.44 at Asda (1 Oct); highest: £3.00 — currently £0.44 at Asda. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 7 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.55/100g
- Average
- £0.93/100g
- Highest
- £0.94/100g
Asda · 80gNow£0.55/100gAll-time low
Asda · 200gNow£0.79/100g
Sainsbury's · 160gNow£0.94/100g
Sainsbury's · 500gLast seen 22 Jul£0.60/100g
15 prices recorded · 4 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Asda | 80g | £0.44 | £0.55/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Asda | 200g | £1.58 | £0.79/100g | In stock | 1 Oct | |
| Sainsbury's | 160g | £1.50 | £0.94/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | 500g | £3.00 | £0.60/100g | In stock | 22 Julout of date · not compared | |
| Asda | each | £1.88 | £1.88/1 ea | In stock | 1 Oct | |
| Tesco | 1 each | £0.98 | £0.98/1 ea | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Fyffes | Standard | £0.98 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Fyffes | Standard | £1.90 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1
- 2

- –

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Asda Pineapple Lolly 80g cheapest?
- Asda has the lowest price at £0.44 (£5.50/1 kg).
- What is the unit price of Asda Pineapple Lolly 80g?
- Priced per 100g. Asda offers the best value at £0.55/100g.
- What is the lowest price ever for Asda Pineapple Lolly 80g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Asda Pineapple Lolly 80g is £0.44 at Asda (1 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £0.44 at Asda.