Sainsbury's Chicken & Bacon Pasta Ready Meal — 1.5kg
As of 2 Oct 2026, Sainsbury's Chicken & Bacon Pasta Ready Meal 1.5kg is cheapest at Sainsbury's at £8.25 (£5.50/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £3.75 at Sainsbury's (1 Oct); highest: £8.25 — currently £8.25 at Sainsbury's. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.55/100g
- Average
- £0.94/100g
- Highest
- £0.94/100g
13 prices recorded · 2 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sainsbury's | 1.5kg | £8.25 | £0.55/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Sainsbury's | 400g | £3.75 | £0.94/100g | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Sainsbury'sPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Frequently asked questions
- Where is Sainsbury's Chicken & Bacon Pasta Ready Meal 1.5kg cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £8.25 (£5.50/1 kg).
- What is the unit price of Sainsbury's Chicken & Bacon Pasta Ready Meal 1.5kg?
- Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £0.55/100g.
- What is the lowest price ever for Sainsbury's Chicken & Bacon Pasta Ready Meal 1.5kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Sainsbury's Chicken & Bacon Pasta Ready Meal 1.5kg is £3.75 at Sainsbury's (1 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £8.25 at Sainsbury's.

