Tesco Frozen Sliced Mushrooms — 500g

As of 30 Sept 2026, Tesco Frozen Sliced Mushrooms 500g is cheapest at Tesco at £0.89 (£1.78/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: £0.89 at Tesco (30 Sept); highest: £1.35 — currently £0.89 at Tesco. Tracked since Jun 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£0.89
Average
£1.04
Highest
£1.35
Lowest ever
£0.89 · Sep '26
Highest ever
£1.35 · Jun '26
Trend
Down 34%
14% below average

4 prices recorded · 3 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Tesco

    TescoCheapest

    Tesco Frozen Sliced Mushrooms · 500g

    £1.78/1kg£0.89Tesco

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Tesco

    TescoCheapest

    Tesco Frozen Sliced Mushrooms · 500g

    £1.78/1kg£0.89Tesco
1 brand available
Tesco
  1. 1Tesco

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Tesco Frozen Sliced Mushrooms 500g cheapest?
Tesco has the lowest price at £0.89 (£1.78/1 kg).
What is the unit price of Tesco Frozen Sliced Mushrooms 500g?
Priced per 100g. Tesco offers the best value at £0.18/100g.
What is the lowest price ever for Tesco Frozen Sliced Mushrooms 500g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Tesco Frozen Sliced Mushrooms 500g is £0.89 at Tesco (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £0.89 at Tesco.