Filippo Berio Extra Virgin Olive Oil — 500ml
As of 30 Sept 2026, Filippo Berio Extra Virgin Olive Oil 500ml is cheapest at Tesco at £7.80 (£15.60/1 L) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £3.00 at Sainsbury's (30 Sept); highest: £10.50 — currently £7.80 at Tesco. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- £0.93/100ml
- Average
- £1.56/100ml
- Highest
- £10.00/100ml
Sainsbury's · 750mlNow£0.93/100mlAll-time low
Asda · 500mlNow£1.00/100mlLow
Sainsbury's · 250mlNow£1.20/100ml
Asda · 750mlNow£1.40/100mlLow
Tesco · 500mlNow£1.40/100mlLow
Tesco · 500mlNow£1.56/100ml
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
25 prices recorded · 10 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Filippo Berio | 750ml | £7.00 | £0.93/100mlBest | In stock | 30 Sept | |
| Filippo Berio | 500ml | £5.00 | £1.00/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Filippo Berio | 250ml | £3.00 | £1.20/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Filippo Berio | 750ml | £10.48 | £1.40/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Filippo Berio | 500ml | £10.50 | £1.40/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Filippo Berio | 500ml | £7.80 | £1.56/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Filippo Berio | 250ml | £3.98 | £1.59/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Filippo Berio | 250ml | £4.00 | £1.60/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Filippo Berio | 500ml | £8.00 | £1.60/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Filippo Berio | 750ml | £7.00 | — | In stock | 30 Sept | |
| Filippo Berio | 500ml | £5.00 | — | In stock | 30 Sept | |
| Filippo Berio | 250ml | £4.00 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

Filippo BerioBest
Sainsbury'sExtra Virgin · 750ml£9.33/1L£7.00
AsdaExtra Virgin · 500ml£10.00/1L£5.00
Sainsbury'sExtra Virgin · 250ml£12.00/1L£3.00
AsdaExtra Virgin · 750ml£13.97/1L£10.48
TescoExtra Virgin · 500ml£14.00/1L£10.50
TescoExtra Virgin Olive Oil · 500ml£15.60/1L£7.80Clubcard
AsdaExtra Virgin · 250ml£15.92/1L£3.98
TescoExtra Virgin · 250ml£16.00/1L£4.00
Sainsbury'sExtra Virgin · 500ml£16.00/1L£8.00
MorrisonsExtra Virgin · 250ml£4.00
MorrisonsExtra Virgin · 500ml£5.00
MorrisonsExtra Virgin · 750ml£7.00
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Filippo Berio Extra Virgin Olive Oil 500ml cheapest?
- Tesco has the lowest price at £7.80 (£15.60/1 L).
- What is the unit price of Filippo Berio Extra Virgin Olive Oil 500ml?
- Priced per 100ml. Tesco offers the best value at £1.56/100ml.
- What is the lowest price ever for Filippo Berio Extra Virgin Olive Oil 500ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Filippo Berio Extra Virgin Olive Oil 500ml is £3.00 at Sainsbury's (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £7.80 at Tesco.


