Sainsbury's Garlic Stuffed Halkidiki Olives — 160g
As of 1 Oct 2026, Sainsbury's Garlic Stuffed Halkidiki Olives 160g is cheapest at Sainsbury's at £2.50 (£15.62/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: £2.50 at Sainsbury's (1 Oct); highest: £4.75 — currently £2.50 at Sainsbury's. Tracked since Aug 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £1.56/100g
- Average
- £1.56/100g
- Highest
- £1.56/100g
4 prices recorded · 2 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sainsbury's | 160g | £2.50 | £1.56/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Sainsbury's | 300g | £4.75 | £1.58/100g | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Sainsbury'sPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Frequently asked questions
- Where is Sainsbury's Garlic Stuffed Halkidiki Olives 160g cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £2.50 (£15.62/1 kg).
- What is the unit price of Sainsbury's Garlic Stuffed Halkidiki Olives 160g?
- Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £1.56/100g.
- What is the lowest price ever for Sainsbury's Garlic Stuffed Halkidiki Olives 160g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Sainsbury's Garlic Stuffed Halkidiki Olives 160g is £2.50 at Sainsbury's (1 Oct), since we began tracking in Aug 2026. The current cheapest price is £2.50 at Sainsbury's.

