Tesco Baby Spinach — 250g
Lowest recorded price: £1.00 at Morrisons (30 Sept); highest: £1.65. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 6 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.18/100g
- Average
- £0.28/100g
- Highest
- £0.83/100g
36% below average
Sainsbury's · 900gNow£0.18/100gAll-time low
Asda · kgNow£0.61/100g
Sainsbury's · 200gNow£0.75/100g
Tesco · StandardNow£0.75/100g
Sainsbury's · StandardNow£0.83/100g
Tesco · 250gLast seen 15 Jul£0.26/100g
70 prices recorded · 6 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sainsbury's | 900g | £1.60 | £0.18/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Asda | kg | £1.10 | £0.61/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Standard | £1.65 | £0.75/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | 200g | £1.50 | £0.75/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £1.00 | £0.83/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | 250g | £1.30 | £0.26/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Morrisons | 160g | £1.00 | — | In stock | 30 Sept |
£1.60£0.18/100gBest
Sainsbury's · 900g
£1.10£0.61/100g
Asda · kg
£1.65£0.75/100g
Tesco · Standard
£1.50£0.75/100g
Sainsbury's · 200g
£1.00£0.83/100g
Sainsbury's · Standard
£1.30£0.26/100g
Tesco · 250g
£1.00
Morrisons · 160g
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
4 brands available
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- –

- 1

- 2
- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Tesco Baby Spinach 250g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Tesco Baby Spinach 250g is £1.00 at Morrisons (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026.

