Heinz Spaghetti Hoops in Tomato Sauce — Standard
As of 30 Sept 2026, Heinz Spaghetti Hoops in Tomato Sauce Standard is cheapest at Tesco at £2.75 (£3.35/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £0.80 at Sainsbury's (5 Aug); highest: £3.75 — currently £2.75 at Tesco. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 5 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.19/100g
- Average
- £0.19/100g
- Highest
- £0.22/100g
Sainsbury's · 4 x 400gNow£0.22/100g
Asda · 400gNow£0.31/100g
Tesco · 4 x 400gNow£0.31/100g
Sainsbury's · 4 x 205gNow£0.34/100g
Tesco · StandardNow£0.34/100g
Sainsbury's · 205gLast seen 5 Aug£0.39/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
22 prices recorded · 8 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Heinz | 4 x 400g | £3.50 | £0.22/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 400g | £1.24 | £0.31/100g | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 4 x 400g | £1.25 | £0.31/100g | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | Standard | £2.75 | £0.34/100g | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 4 x 205g | £2.75 | £0.34/100g | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 205g | £0.90 | £0.44/100g | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 400g | £1.10 | £0.28/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Heinz | 205g | £0.80 | £0.39/100g | In stock | 5 Augout of date · not compared | |
| Heinz | 205g | £0.90 | — | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 4 x 205g | £3.50 | — | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 400g | £1.25 | — | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 4 x 400g | £2.99 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

HeinzBest
Sainsbury's4 x 400g£2.19/1kg£3.50
Sainsbury'sSpaghetti Hoops In Tomato Sauce · 400g£2.75/1kg£1.10Last seen 15 Jul · not compared
AsdaHoops · 400g£3.10/1kg£1.24
Tesco4 x 400g£3.12/1kg£1.25Clubcard2 for £2.00 · £2.50/1kg
TescoSpaghetti Hoops in Tomato Sauce · Standard£3.35/1kg£2.75
Sainsbury's4 x 205g£3.35/1kg£2.75
Sainsbury's205g£3.90/1kg£0.80Last seen 5 Aug · not compared
Tesco205g£4.39/1kg£0.90
Morrisons205g£0.902 for £1.50
MorrisonsSpaghetti Hoops In Tomato Sauce · 400g£1.252 for £2.00
Morrisons4 x 400g£2.99
Morrisons4 x 205g£3.50
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Heinz Spaghetti Hoops in Tomato Sauce Standard cheapest?
- Tesco has the lowest price at £2.75 (£3.35/1 kg).
- What is the unit price of Heinz Spaghetti Hoops in Tomato Sauce Standard?
- Priced per 100g. Tesco offers the best value at £0.34/100g.
- What is the lowest price ever for Heinz Spaghetti Hoops in Tomato Sauce Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Heinz Spaghetti Hoops in Tomato Sauce Standard is £0.80 at Sainsbury's (5 Aug), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £2.75 at Tesco.
