Fanta Orange Soft Drink 1.25L Bottle — Standard
As of 1 Oct 2026, Fanta Orange Soft Drink 1.25L Bottle Standard is cheapest at Sainsbury's at £1.60 (£1.28/1 L) in United Kingdom — about 16% below the 2-retailer average of £1.90.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: £0.70 at Tesco (1 Oct); highest: £4.10 — currently £1.60 at Sainsbury's. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 5 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- £0.11/100ml
- Average
- £0.15/100ml
- Highest
- £0.16/100ml
Tesco · StandardNow£0.11/100mlAll-time low
Sainsbury's · StandardNow£0.13/100ml
Tesco · 1LNow£0.16/100ml
Tesco · StandardNow£0.47/100ml
6 prices recorded · 4 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Fanta | Standard | £2.20 | £0.11/100mlBest | In stock | 1 Oct | |
| Fanta | Standard | £1.60 | £0.13/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Fanta | 1L | £4.10 | £0.16/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Fanta | Standard | £0.70 | £0.47/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Fanta | 6 x 200ml | £2.00 | — | In stock | 1 Oct | |
| Fanta | 500ml | £2.05 | — | In stock | 1 Oct | |
| Fanta | 150ml | £0.70 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

FantaBest
Tesco1.25L Orange Soft Drink Bottle · Standard£1.10/1L£2.20Clubcard2 for £3.00 · £0.75/1L
Sainsbury's1.25L Orange Soft Drink Bottle · Standard£1.28/1L£1.60
TescoOrange Soft Drink Cans · UK · 1L£1.55/1L£4.10
TescoOrange Soft Drink Can · Standard£4.67/1L£0.70Clubcard5 for £2.50 · £3.34/1L
MorrisonsOrange · 150ml£0.705 for £2.50
MorrisonsOrange · 6 x 200ml£2.00
MorrisonsOrange · 500ml£2.05
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Fanta Orange Soft Drink 1.25L Bottle Standard cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £1.60 (£1.28/1 L).
- How much does Fanta Orange Soft Drink 1.25L Bottle Standard cost?
- Prices range from £1.60 to £2.20 across 2 UK supermarkets. The average price is £1.90.
- What is the unit price of Fanta Orange Soft Drink 1.25L Bottle Standard?
- Priced per 100ml. Tesco offers the best value at £0.11/100ml.
- Which supermarkets sell Fanta Orange Soft Drink 1.25L Bottle Standard?
- Fanta Orange Soft Drink 1.25L Bottle Standard is available at Tesco and Sainsbury's.
- What is the lowest price ever for Fanta Orange Soft Drink 1.25L Bottle Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Fanta Orange Soft Drink 1.25L Bottle Standard is £0.70 at Tesco (1 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £1.60 at Sainsbury's.

