Asda Beef Mince 5% Fat <5% — 500g

As of 30 Sept 2026, Asda Beef Mince 5% Fat <5% 500g is cheapest at Asda at £5.15 (£10.30/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: £5.15 at Asda (30 Sept); highest: £5.15 — currently £5.15 at Asda. Tracked since Sept 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£5.15
Average
£5.15
Highest
£5.15
Lowest ever
£5.15 · Sep '26
Highest ever
£5.15 · Sep '26
Trend
Steady
At the average price

4 prices recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Asda

    AsdaCheapest

    Asda Beef Mince 5% Fat <5% · 500g

    £10.30/1kg£5.15Asda

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Asda

    AsdaCheapest

    Asda Beef Mince 5% Fat <5% · 500g

    £10.30/1kg£5.15Asda
1 brand available
Asda
  1. 1Asda

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Asda Beef Mince 5% Fat <5% 500g cheapest?
Asda has the lowest price at £5.15 (£10.30/1 kg).
What is the unit price of Asda Beef Mince 5% Fat <5% 500g?
Priced per 100g. Asda offers the best value at £1.03/100g.
What is the lowest price ever for Asda Beef Mince 5% Fat <5% 500g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Asda Beef Mince 5% Fat <5% 500g is £5.15 at Asda (30 Sept), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is £5.15 at Asda.