Almat Bio Laundry Detergent — 0.98L

As of 30 Sept 2026, Almat Bio Laundry Detergent 0.98L is cheapest at Aldi UK at £1.75 (£1.79/1 L) in United Kingdom.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: £1.75 at Aldi UK (30 Sept); highest: £3.15 — currently £1.75 at Aldi UK. Tracked since Jun 2026.

Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100ml over time
Lowest
£0.18/100ml
Average
£0.18/100ml
Highest
£0.18/100ml
Lowest ever
£0.18/100ml · Sep '26
Highest ever
£1.01/100ml · Jun '26
Trend
Steady
1% below average

1 price recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Almat

    AlmatCheapest

    Almat Bio Laundry Detergent · 0.98L

    £1.79/1L£1.75Aldi UK

Cheapest by product

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Almat

    AlmatCheapest

    Almat Bio Laundry Detergent · 0.98L

    £1.79/1L£1.75Aldi UK

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Almat Bio Laundry Detergent 0.98L cheapest?
Aldi UK has the lowest price at £1.75 (£1.79/1 L).
What is the unit price of Almat Bio Laundry Detergent 0.98L?
Priced per 100ml. Aldi UK offers the best value at £0.18/100ml.
What is the lowest price ever for Almat Bio Laundry Detergent 0.98L?
The lowest price OpenOrder has recorded for Almat Bio Laundry Detergent 0.98L is £1.75 at Aldi UK (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £1.75 at Aldi UK.