Loyd Grossman Tomato and Basil Pasta Sauce — Standard
As of 2 Oct 2026, Loyd Grossman Tomato and Basil Pasta Sauce Standard is cheapest at Tesco at £3.95 (£5.98/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £1.85 at Sainsbury's (5 Aug); highest: £3.95 — currently £3.95 at Tesco. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.53/100g
- Average
- £0.64/100g
- Highest
- £0.86/100g
8 prices recorded · 5 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Loyd Grossman | Standard | £3.95 | £0.60/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Loyd Grossman | Standard | £3.00 | £0.86/100g | In stock | 1 Oct | |
| Loyd Grossman | 350g | £3.00 | £0.86/100g | In stock | 1 Oct | |
| Loyd Grossman | 660g | £3.25 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Loyd Grossman | 350g | £3.00 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

Loyd GrossmanBest
TescoTomato And Basil · Standard£5.98/1kg£3.95Clubcard
Sainsbury'sTomato and Basil · 350g£8.57/1kg£3.00
TescoTomato & Basil Pasta Sauce · Standard£8.57/1kg£3.00
MorrisonsTomato and Basil · 350g£3.00Last seen 15 Jul · not compared2 for £3.50
MorrisonsTomato and Basil · 660g£3.25Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Loyd Grossman Tomato and Basil Pasta Sauce Standard cheapest?
- Tesco has the lowest price at £3.95 (£5.98/1 kg).
- What is the unit price of Loyd Grossman Tomato and Basil Pasta Sauce Standard?
- Priced per 100g. Tesco offers the best value at £0.60/100g.
- What is the lowest price ever for Loyd Grossman Tomato and Basil Pasta Sauce Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Loyd Grossman Tomato and Basil Pasta Sauce Standard is £1.85 at Sainsbury's (5 Aug), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £3.95 at Tesco.
