Flahavan's Quick Oats Standard — 500g

As of 30 Sept 2026, Flahavan's Quick Oats Standard 500g is cheapest at Sainsbury's at £2.30 (£4.60/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: £2.30 at Sainsbury's (30 Sept); highest: £2.30 — currently £2.30 at Sainsbury's. Tracked since Sept 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£2.30
Average
£2.30
Highest
£2.30
Lowest ever
£2.30 · Sep '26
Highest ever
£2.30 · Sep '26
Trend
Steady
At the average price

1 price recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Flahavan's Quick Oats Standard

    Flahavan's Quick Oats StandardCheapest

    500g

    £4.60/1kg£2.30Sainsbury's

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Flahavan's Quick Oats Standard

    Flahavan's Quick Oats StandardCheapest

    500g

    £4.60/1kg£2.30Sainsbury's
1 brand available
Sainsbury's
  1. 1Product

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Flahavan's Quick Oats Standard 500g cheapest?
Sainsbury's has the lowest price at £2.30 (£4.60/1 kg).
What is the unit price of Flahavan's Quick Oats Standard 500g?
Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £0.46/100g.
What is the lowest price ever for Flahavan's Quick Oats Standard 500g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Flahavan's Quick Oats Standard 500g is £2.30 at Sainsbury's (30 Sept), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is £2.30 at Sainsbury's.