Butterkist Sweet & Salted Popcorn — 100g

As of 4 Oct 2026, Butterkist Sweet & Salted Popcorn 100g is cheapest at Tesco at £1.75 (£17.50/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 4 Oct 2026

Lowest recorded price: £1.75 at Tesco (4 Oct); highest: £1.75 — currently £1.75 at Tesco. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£1.75
Average
£1.75
Highest
£1.75
Lowest ever
£1.75 · Oct '26
Highest ever
£1.75 · Oct '26
Trend
Steady
At the average price

1 price recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Butterkist Sweet & Salted Popcorn

    Butterkist Sweet & Salted PopcornCheapest

    100g

    £17.50/1kg£1.75Tesco

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Butterkist Sweet & Salted Popcorn

    Butterkist Sweet & Salted PopcornCheapest

    100g

    £17.50/1kg£1.75Tesco
1 brand available
Tesco
  1. 1Product

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Butterkist Sweet & Salted Popcorn 100g cheapest?
Tesco has the lowest price at £1.75 (£17.50/1 kg).
What is the unit price of Butterkist Sweet & Salted Popcorn 100g?
Priced per 100g. Tesco offers the best value at £1.75/100g.
What is the lowest price ever for Butterkist Sweet & Salted Popcorn 100g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Butterkist Sweet & Salted Popcorn 100g is £1.75 at Tesco (4 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £1.75 at Tesco.