Asda Coriander — 30g
As of 30 Sept 2026, Asda Coriander 30g is cheapest at Asda at £0.50 (£16.67/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £0.50 at Asda (30 Sept); highest: £1.60 — currently £0.50 at Asda. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 8 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £1.25/100g
- Average
- £1.25/100g
- Highest
- £12.22/100g
Sainsbury's · 100gNow£1.25/100gAll-time low
Asda · 30gNow£1.67/100g
Sainsbury's · 30gNow£1.83/100g
Sainsbury's · 9gNow£10.56/100gLow
8 prices recorded · 5 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sainsbury's | 100g | £1.25 | £1.25/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Asda | 30g | £0.50 | £1.67/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | 30g | £0.55 | £1.83/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | 9g | £0.95 | £10.56/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £1.60 | £1.60/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 10g | £1.09 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 30g | £0.60 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 100g | £1.25 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | Standard | £1.60 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's- 1

- 2
- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Asda Coriander 30g cheapest?
- Asda has the lowest price at £0.50 (£16.67/1 kg).
- What is the unit price of Asda Coriander 30g?
- Priced per 100g. Asda offers the best value at £1.67/100g.
- What is the lowest price ever for Asda Coriander 30g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Asda Coriander 30g is £0.50 at Asda (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £0.50 at Asda.

