Prymat Sweet Paprika Seasoning — 20g

As of 4 Oct 2026, Prymat Sweet Paprika Seasoning 20g is cheapest at Tesco at £0.40 (£20.00/1 kg) in United Kingdom — about 7% below the 2-retailer average of £0.43.

Prices updated 4 Oct 2026

Lowest recorded price: £0.40 at Tesco (4 Oct); highest: £0.45 — currently £0.40 at Tesco. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£0.40
Average
£0.40
Highest
£0.40
Lowest ever
£0.40 · Oct '26
Highest ever
£0.45 · Oct '26
Trend
Steady
At the average price

2 prices recorded · 2 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Prymat

    PrymatCheapest

    Prymat Sweet Paprika Seasoning · 20g

    £20.00/1kg£0.40Tesco

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Prymat

    PrymatCheapest

    Prymat Sweet Paprika Seasoning · 20g

    £20.00/1kg£0.40Tesco
1 brand available
MorrisonsTesco
  1. 1Prymat

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Prymat Sweet Paprika Seasoning 20g cheapest?
Tesco has the lowest price at £0.40 (£20.00/1 kg).
How much does Prymat Sweet Paprika Seasoning 20g cost?
Prices range from £0.40 to £0.45 across 2 UK supermarkets. The average price is £0.43.
What is the unit price of Prymat Sweet Paprika Seasoning 20g?
Priced per 100g. Tesco offers the best value at £2.00/100g.
Which supermarkets sell Prymat Sweet Paprika Seasoning 20g?
Prymat Sweet Paprika Seasoning 20g is available at Tesco and Morrisons.
What is the lowest price ever for Prymat Sweet Paprika Seasoning 20g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Prymat Sweet Paprika Seasoning 20g is £0.40 at Tesco (4 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £0.40 at Tesco.