Aveeno Baby Hair & Body Wash Standard — 400ml
As of 1 Oct 2026, Aveeno Baby Hair & Body Wash Standard 400ml is cheapest at Asda at £4.97 (£12.43/1 L) in United Kingdom — about 12% below the 2-retailer average of £5.64.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: £4.97 at Asda (1 Oct); highest: £7.00 — currently £4.97 at Asda. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- £1.24/100ml
- Average
- £1.30/100ml
- Highest
- £19.88/100ml
Asda · 400mlNow£1.24/100mlAll-time low
Sainsbury's · 400mlNow£1.58/100ml
Sainsbury's · 250mlNow£2.80/100ml
Asda · 250mlLast seen 15 Jul£19.88/100ml
7 prices recorded · 5 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Asda
Sainsbury's- 1
AveenoBest
Asda400ml£12.43/1L£4.97
Sainsbury's400ml£15.75/1L£6.30
Sainsbury'sBaby Daily Care Hair & Body Wash With Natural Oat Extract, For Sensitive Skin · 250ml£28.00/1L£7.00
AsdaBaby Daily Care Hair & Body Wash With Natural Oat Extract, For Sensitive Skin · 250ml£19.88/100ml£4.97Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Aveeno Baby Hair & Body Wash Standard 400ml cheapest?
- Asda has the lowest price at £4.97 (£12.43/1 L).
- How much does Aveeno Baby Hair & Body Wash Standard 400ml cost?
- Prices range from £4.97 to £6.30 across 2 UK supermarkets. The average price is £5.64.
- What is the unit price of Aveeno Baby Hair & Body Wash Standard 400ml?
- Priced per 100ml. Asda offers the best value at £1.24/100ml.
- Which supermarkets sell Aveeno Baby Hair & Body Wash Standard 400ml?
- Aveeno Baby Hair & Body Wash Standard 400ml is available at Asda and Sainsbury's.
- What is the lowest price ever for Aveeno Baby Hair & Body Wash Standard 400ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Aveeno Baby Hair & Body Wash Standard 400ml is £4.97 at Asda (1 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £4.97 at Asda.