Explore Limited Edition Seedless Grapes (Colours may vary) Standard — 400g
As of 2 Oct 2026, Explore Limited Edition Seedless Grapes (Colours may vary) Standard 400g is cheapest at Morrisons at £2.40 in United Kingdom.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £1.27 at Asda (1 Oct); highest: £4.47 — currently £2.40 at Morrisons. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 22 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.27/100g
- Average
- £0.27/100g
- Highest
- £0.27/100g
Asda · 500gNow£0.27/100gAll-time low
Sainsbury's · StandardNow£0.27/100gAll-time low
Tesco · StandardNow£0.27/100gAll-time low
Aldi UK · 0.5kgNow£0.38/100g
Asda · 500gNow£0.40/100g
Tesco · StandardNow£0.40/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
85 prices recorded · 7 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| — | Standard | £1.37 | £0.27/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Stamford Street Co. | Standard | £1.37 | £0.27/100g | In stock | 1 Oct | |
| JUST ESSENTIALS By ASDA | 500g | £1.37 | £0.27/100g | In stock | 1 Oct | |
| Nature's Pick | 0.5kg | £1.89 | £0.38/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tesco | Standard | £2.00 | £0.40/100g | In stock | 1 Oct | |
| Asda | 500g | £2.00 | £0.40/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tesco | Standard | £3.50 | £0.44/100g | In stock | 1 Oct | |
| Sainsbury's | 900g | £3.95 | £0.44/100g | In stock | 1 Oct | |
| Specially Selected | 0.4kg | £1.99 | £0.50/100g | In stock | 1 Oct | |
| — | Standard | £2.50 | £0.50/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tesco Finest | Standard | £2.70 | £0.54/100g | In stock | 1 Oct | |
| Sainsbury's | Standard | £2.70 | £0.54/100g | In stock | 1 Oct | |
| Exceptional By ASDA | 800g | £4.47 | £0.56/100g | In stock | 1 Oct | |
| Exceptional By ASDA | 400g | £2.27 | £0.57/100g | In stock | 1 Oct | |
| Asda | 400g | £2.27 | £0.57/100g | In stock | 1 Oct | |
| Asda | 160g | £1.27 | £0.79/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tesco | Standard | £2.50 | £1.09/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tesco | Standard | £2.50 | £1.09/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tesco | Standard | £1.50 | £1.36/100g | In stock | 30 Sept | |
| Explore | 400g | £2.40 | — | In stock | 1 Oct | |
| Explore | 400g | £2.40 | — | In stock | 1 Oct | |
| Morrisons | 400g | £2.00 | — | In stock | 1 Oct | |
| Explore | 800g | £3.50 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi UK
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1
- 2

- 3

- 4
- 5
- 6

- 7

- 8
- 9

- 10
- –

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Explore Limited Edition Seedless Grapes (Colours may vary) Standard 400g cheapest?
- Morrisons has the lowest price at £2.40.
- What is the lowest price ever for Explore Limited Edition Seedless Grapes (Colours may vary) Standard 400g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Explore Limited Edition Seedless Grapes (Colours may vary) Standard 400g is £1.27 at Asda (1 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £2.40 at Morrisons.
