Asda Mild & Sweet Spring Greens — 500g

As of 2 Oct 2026, Asda Mild & Sweet Spring Greens 500g is cheapest at Asda at £0.84 (£1.68/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 2 Oct 2026

Lowest recorded price: £0.84 at Asda (2 Oct); highest: £0.84 — currently £0.84 at Asda. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£0.84
Average
£0.84
Highest
£0.84
Lowest ever
£0.84 · Oct '26
Highest ever
£0.84 · Oct '26
Trend
Steady
At the average price

2 prices recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Asda

    AsdaCheapest

    Asda Mild & Sweet Spring Greens · 500g

    £1.68/1kg£0.84Asda

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Asda

    AsdaCheapest

    Asda Mild & Sweet Spring Greens · 500g

    £1.68/1kg£0.84Asda
1 brand available
Asda
  1. 1Asda

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Asda Mild & Sweet Spring Greens 500g cheapest?
Asda has the lowest price at £0.84 (£1.68/1 kg).
What is the unit price of Asda Mild & Sweet Spring Greens 500g?
Priced per 100g. Asda offers the best value at £0.17/100g.
What is the lowest price ever for Asda Mild & Sweet Spring Greens 500g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Asda Mild & Sweet Spring Greens 500g is £0.84 at Asda (2 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £0.84 at Asda.