KTC Lemon Juice — 250ml

As of 2 Oct 2026, KTC Lemon Juice 250ml is cheapest at Asda at £0.57 (£2.28/1 L) in United Kingdom — about 14% below the 2-retailer average of £0.66.

Prices updated 2 Oct 2026

Lowest recorded price: £0.57 at Asda (2 Oct); highest: £0.75 — currently £0.57 at Asda. Tracked since Jul 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£0.57
Average
£0.75
Highest
£0.75
Lowest ever
£0.57 · Oct '26
Highest ever
£0.75 · Jul '26
Trend
Down 24%
24% below average

3 prices recorded · 2 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1KTC

    KTCCheapest

    Ktc Lemon Juice · 250ml

    £2.28/1L£0.57Asda

Cheapest by product

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1KTC

    KTCCheapest

    Ktc Lemon Juice · 250ml

    £2.28/1L£0.57Asda
1 brand available
AsdaMorrisons
  1. 1KTC

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is KTC Lemon Juice 250ml cheapest?
Asda has the lowest price at £0.57 (£2.28/1 L).
How much does KTC Lemon Juice 250ml cost?
Prices range from £0.57 to £0.75 across 2 UK supermarkets. The average price is £0.66.
What is the unit price of KTC Lemon Juice 250ml?
Priced per 100ml. Asda offers the best value at £0.23/100ml.
Which supermarkets sell KTC Lemon Juice 250ml?
KTC Lemon Juice 250ml is available at Asda and Morrisons.
What is the lowest price ever for KTC Lemon Juice 250ml?
The lowest price OpenOrder has recorded for KTC Lemon Juice 250ml is £0.57 at Asda (2 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £0.57 at Asda.