Melis Sun-Dried Tomatoes in Oil Standard — 340ml
As of 4 Oct 2026, Melis Sun-Dried Tomatoes in Oil Standard 340ml is cheapest at Asda at £2.83 (£8.32/1 L) in United Kingdom.
Prices updated 4 Oct 2026
Lowest recorded price: £2.83 at Asda (4 Oct); highest: £2.85 — currently £2.83 at Asda. Tracked since Oct 2026.
Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.
Price History
Price over time- Lowest
- £2.83
- Average
- £2.83
- Highest
- £2.83
At the average price
2 prices recorded · 2 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
Cheapest (overall)
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
1 brand available
Asda
Sainsbury'sPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Melis Sun-Dried Tomatoes in Oil Standard 340ml cheapest?
- Asda has the lowest price at £2.83 (£8.32/1 L).
- How much does Melis Sun-Dried Tomatoes in Oil Standard 340ml cost?
- Prices range from £2.83 to £2.85 across 2 UK supermarkets. The average price is £2.84.
- What is the unit price of Melis Sun-Dried Tomatoes in Oil Standard 340ml?
- Priced per 100ml. Asda offers the best value at £0.83/100ml.
- Which supermarkets sell Melis Sun-Dried Tomatoes in Oil Standard 340ml?
- Melis Sun-Dried Tomatoes in Oil Standard 340ml is available at Asda and Sainsbury's.
- What is the lowest price ever for Melis Sun-Dried Tomatoes in Oil Standard 340ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Melis Sun-Dried Tomatoes in Oil Standard 340ml is £2.83 at Asda (4 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £2.83 at Asda.