Nature's Pick Large Brown Onions — 3 each
As of 30 Sept 2026, Nature's Pick Large Brown Onions 3 each is cheapest at Aldi UK at £0.95 (£0.32/1 ea) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £0.11 at Tesco (30 Sept); highest: £6.00 — currently £0.95 at Aldi UK. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 11 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 1 ea over time- Lowest
- £0.32/1 ea
- Average
- £0.32/1 ea
- Highest
- £0.32/1 ea
Aldi UK · 3 eachNow£0.32/1 eaAll-time low
Asda · 3 pkNow£0.32/1 eaAll-time low
Tesco · eachNow£0.33/1 ea
Tesco · StandardNow£0.80/1 ea
Sainsbury's · 3 packLast seen 15 Jul£0.32/1 ea
Sainsbury's · 2 packLast seen 15 Jul£0.70/1 ea
24 prices recorded · 8 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nature's Pick | 3 each | £0.95 | £0.32/1 eaBest | In stock | 30 Sept | |
| Asda | 3 pk | £0.95 | £0.32/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | each | £1.00 | £0.33/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Tesco Finest | Standard | £1.60 | £0.80/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | 3 pack | £0.95 | £0.32/1 ea | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Tesco | each | £0.95 | £0.32/1 ea | In stock | 8 Junout of date · not compared | |
| Sainsbury's | 2 pack | £1.40 | £0.70/1 ea | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Nature's Pick | 1kg | £0.69 | £0.07/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | kg | £0.11 | £0.10/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Standard | £0.95 | £0.10/100g | In stock | 30 Sept | |
| Asda | 1kg | £0.98 | £0.10/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | kg | £0.12 | £0.10/100g | In stock | 8 Junout of date · not compared | |
| Morrisons | 1kg | £0.95 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 3 perpack | £0.95 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 ea at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 ea at each item's cheapest store
Aldi UK
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- –
- –

- 1
- 2

- 3

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Nature's Pick Large Brown Onions 3 each cheapest?
- Aldi UK has the lowest price at £0.95 (£0.32/1 ea).
- What is the unit price of Nature's Pick Large Brown Onions 3 each?
- Priced per 1 ea. Aldi UK offers the best value at £0.32/1 ea.
- What is the lowest price ever for Nature's Pick Large Brown Onions 3 each?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Nature's Pick Large Brown Onions 3 each is £0.11 at Tesco (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £0.95 at Aldi UK.

