Sprite Drink 500ml · UK — Standard

As of 2 Oct 2026, Sprite Drink 500ml · UK Standard is cheapest at Tesco at £2.10 (£4.20/1 L) in United Kingdom.

Prices updated 2 Oct 2026

Lowest recorded price: £2.10 at Tesco (1 Oct); highest: £2.10 — currently £2.10 at Tesco. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£2.10
Average
£2.10
Highest
£2.10
Lowest ever
£2.10 · Oct '26
Highest ever
£2.10 · Oct '26
Trend
Steady
At the average price

1 price recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Sprite

    SpriteCheapest

    Sprite Drink 500ml · UK · Standard

    £4.20/1L£2.10Tesco

Cheapest by product

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Sprite

    SpriteCheapest

    Sprite Drink 500ml · UK · Standard

    £4.20/1L£2.10Tesco
1 brand available
Tesco
  1. 1Sprite

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Sprite Drink 500ml · UK Standard cheapest?
Tesco has the lowest price at £2.10 (£4.20/1 L).
What is the unit price of Sprite Drink 500ml · UK Standard?
Priced per 100ml. Tesco offers the best value at £0.42/100ml.
What is the lowest price ever for Sprite Drink 500ml · UK Standard?
The lowest price OpenOrder has recorded for Sprite Drink 500ml · UK Standard is £2.10 at Tesco (1 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £2.10 at Tesco.

Categories