Garner's Pickled Shallots — 300g

As of 1 Oct 2026, Garner's Pickled Shallots 300g is cheapest at Sainsbury's at £3.90 (£13.00/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 1 Oct 2026

Lowest recorded price: £3.90 at Sainsbury's (1 Oct); highest: £3.90 — currently £3.90 at Sainsbury's. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£3.90
Average
£3.90
Highest
£3.90
Lowest ever
£3.90 · Oct '26
Highest ever
£3.90 · Oct '26
Trend
Steady
At the average price

3 prices recorded · 2 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Garner's Pickled Shallots 300g cheapest?
Sainsbury's has the lowest price at £3.90 (£13.00/1 kg).
How much does Garner's Pickled Shallots 300g cost?
Prices range from £3.90 to £3.90 across 2 UK supermarkets. The average price is £3.90.
What is the unit price of Garner's Pickled Shallots 300g?
Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £1.30/100g.
Which supermarkets sell Garner's Pickled Shallots 300g?
Garner's Pickled Shallots 300g is available at Sainsbury's and Asda.
What is the lowest price ever for Garner's Pickled Shallots 300g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Garner's Pickled Shallots 300g is £3.90 at Sainsbury's (1 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £3.90 at Sainsbury's.