Birds Eye Potato Waffles 10 — Standard
As of 30 Sept 2026, Birds Eye Potato Waffles 10 Standard is cheapest at Tesco at £2.35 (£4.14/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £2.00 at Sainsbury's (22 Jul); highest: £3.80 — currently £2.35 at Tesco. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.32/100g
- Average
- £0.35/100g
- Highest
- £0.41/100g
Tesco · StandardNow£0.41/100g
Asda · 1.02kgLast seen 15 Jul£0.32/100g
Asda · 1.02kgLast seen 15 Jul£0.32/100g
Sainsbury's · 567gLast seen 22 Jul£0.35/100g
Asda · 567gLast seen 15 Jul£0.35/100g
8 prices recorded · 5 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Birds Eye | Standard | £2.35 | £0.41/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Birds Eye | 1.02kg | £3.78 | £0.32/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Birds Eye | 1.02kg | £3.78 | £0.32/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Birds Eye | 567g | £2.00 | £0.35/100g | In stock | 22 Julout of date · not compared | |
| Birds Eye | 567g | £2.00 | £0.35/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Birds Eye | 567g | £2.35 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Birds Eye | 1.02kg | £3.00 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

Birds EyeBest
Asda1.02kg£3.15/1kg£3.78Last seen 15 Jul · not compared
Asda18 Potato Waffles · 1.02kg£3.15/1kg£3.78Last seen 15 Jul · not compared
Sainsbury's567g£3.52/1kg£2.00Last seen 22 Jul · not compared
Asda567g£3.53/1kg£2.00Last seen 15 Jul · not compared
Tesco10 Potato Waffles · Standard£4.14/1kg£2.35
Morrisons567g£2.35Last seen 15 Jul · not compared
Morrisons1.02kg£3.00Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Birds Eye Potato Waffles 10 Standard cheapest?
- Tesco has the lowest price at £2.35 (£4.14/1 kg).
- What is the unit price of Birds Eye Potato Waffles 10 Standard?
- Priced per 100g. Tesco offers the best value at £0.41/100g.
- What is the lowest price ever for Birds Eye Potato Waffles 10 Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Birds Eye Potato Waffles 10 Standard is £2.00 at Sainsbury's (22 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £2.35 at Tesco.