Filippo Berio Pure Olive Oil — 750ml
As of 30 Sept 2026, Filippo Berio Pure Olive Oil 750ml is cheapest at Tesco at £10.50 (£14.00/1 L) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £7.80 at Tesco (30 Sept); highest: £10.50 — currently £10.50 at Tesco. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- £1.40/100ml
- Average
- £1.40/100ml
- Highest
- £1.40/100ml
6 prices recorded · 2 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Filippo Berio | 750ml | £10.50 | £1.40/100mlBest | In stock | 30 Sept | |
| Filippo Berio | 500ml | £7.80 | £1.56/100ml | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
TescoPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Frequently asked questions
- Where is Filippo Berio Pure Olive Oil 750ml cheapest?
- Tesco has the lowest price at £10.50 (£14.00/1 L).
- What is the unit price of Filippo Berio Pure Olive Oil 750ml?
- Priced per 100ml. Tesco offers the best value at £1.40/100ml.
- What is the lowest price ever for Filippo Berio Pure Olive Oil 750ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Filippo Berio Pure Olive Oil 750ml is £7.80 at Tesco (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £10.50 at Tesco.

