Conference Pears Standard — Standard
As of 2 Oct 2026, Conference Pears Standard is cheapest at Tesco at £0.52 (£2.75/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £0.50 at Sainsbury's (30 Sept); highest: £1.97 — currently £0.52 at Tesco. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 12 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.15/100g
- Average
- £0.15/100g
- Highest
- £0.23/100g
Aldi UK · 1kgNow£0.15/100gAll-time low
Aldi UK · 0.55kgNow£0.18/100g
Asda · 550gNow£0.18/100g
Asda · 610gNow£0.19/100g
Aldi UK · 0.61kgNow£0.23/100g
Asda · 500gNow£0.23/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
38 prices recorded · 6 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nature's Pick | 1kg | £1.49 | £0.15/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Nature's Pick | 0.55kg | £0.99 | £0.18/100g | In stock | 1 Oct | |
| JUST ESSENTIALS By ASDA | 550g | £0.99 | £0.18/100g | In stock | 1 Oct | |
| Asda | 610g | £1.17 | £0.19/100g | In stock | 1 Oct | |
| Nature's Pick | 0.61kg | £1.39 | £0.23/100g | In stock | 1 Oct | |
| Asda | 500g | £1.17 | £0.23/100g | In stock | 1 Oct | |
| — | Standard | £0.52 | £0.28/100g | In stock | 1 Oct | |
| Asda | 610g | £1.70 | £0.28/100g | In stock | 1 Oct | |
| Sainsbury's | 4 pack | £1.50 | £0.38/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Nature's Pick | 4 each | £1.85 | £0.46/1 ea | In stock | 1 Oct | |
| Asda | 4 pack | £1.97 | £0.49/1 ea | In stock | 1 Oct | |
| Sainsbury's | Standard | £0.50 | £0.50/1 ea | In stock | 30 Sept | |
| Nature's Pick | Standard | £1.79 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi UK
Asda
Sainsbury's
Tesco- 1
- 2
- 3
- 4

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Conference Pears Standard cheapest?
- Tesco has the lowest price at £0.52 (£2.75/1 kg).
- What is the unit price of Conference Pears Standard?
- Priced per 100g. Tesco offers the best value at £0.28/100g.
- What is the lowest price ever for Conference Pears Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Conference Pears Standard is £0.50 at Sainsbury's (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £0.52 at Tesco.