Sainsbury's Standard — 4 x 2L

As of 2 Oct 2026, Sainsbury's Standard 4 x 2L is cheapest at Sainsbury's at £2.25 (£0.28/1 L) in United Kingdom.

Prices updated 2 Oct 2026

Lowest recorded price: £2.25 at Sainsbury's (1 Oct); highest: £2.25 — currently £2.25 at Sainsbury's. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£2.25
Average
£2.25
Highest
£2.25
Lowest ever
£2.25 · Oct '26
Highest ever
£2.25 · Oct '26
Trend
Steady
At the average price

1 price recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Sainsbury's

    Sainsbury'sCheapest

    4 x 2L

    £0.28/1L£2.25Sainsbury's

Cheapest by product

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Sainsbury's

    Sainsbury'sCheapest

    4 x 2L

    £0.28/1L£2.25Sainsbury's
1 brand available
Sainsbury's
  1. 1Sainsbury's

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Sainsbury's Standard 4 x 2L cheapest?
Sainsbury's has the lowest price at £2.25 (£0.28/1 L).
What is the unit price of Sainsbury's Standard 4 x 2L?
Priced per 100ml. Sainsbury's offers the best value at £0.03/100ml.
What is the lowest price ever for Sainsbury's Standard 4 x 2L?
The lowest price OpenOrder has recorded for Sainsbury's Standard 4 x 2L is £2.25 at Sainsbury's (1 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £2.25 at Sainsbury's.

Categories