Asda Whole Milk — 3L

As of 30 Sept 2026, Asda Whole Milk 3L is cheapest at Asda at £2.33 (£0.78/1 L) in United Kingdom.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: £1.58 at Asda (30 Sept); highest: £2.33 — currently £2.33 at Asda. Tracked since Sept 2026.

Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100ml over time
Lowest
£0.08/100ml
Average
£0.08/100ml
Highest
£0.08/100ml
Lowest ever
£0.08/100ml · Sep '26
Highest ever
£0.08/100ml · Sep '26
Trend
Steady
3% below average

8 prices recorded · 2 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Asda

    AsdaCheapest

    Asda Whole Milk · 3L

    £0.78/1L£2.33Asda

Cheapest by product

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Asda

    AsdaCheapest

    Asda Whole Milk · 3L

    £0.78/1L£2.33Asda
  2. 2Asda

    Asda

    Asda Whole Milk · 2L

    £0.79/1L£1.58Asda

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Asda Whole Milk 3L cheapest?
Asda has the lowest price at £2.33 (£0.78/1 L).
What is the unit price of Asda Whole Milk 3L?
Priced per 100ml. Asda offers the best value at £0.08/100ml.
What is the lowest price ever for Asda Whole Milk 3L?
The lowest price OpenOrder has recorded for Asda Whole Milk 3L is £1.58 at Asda (30 Sept), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is £2.33 at Asda.