Ben's Original Spicy Mexican Microwave Rice — 220g
As of 30 Sept 2026, Ben's Original Spicy Mexican Microwave Rice 220g is cheapest at Sainsbury's at £1.00 (£4.54/1 kg) in United Kingdom — about 21% below the 3-retailer average of £1.27.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £1.00 at Sainsbury's (30 Sept); highest: £1.40 — currently £1.00 at Sainsbury's. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.
Price History
Price over time- Lowest
- £1.00
- Average
- £1.00
- Highest
- £1.00
16 prices recorded · 4 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ben's Original | 220g | £1.00 | £0.45/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Ben's Original | 220g | £1.40 | £0.64/100g | In stock | 30 Sept | |
| Ben's Original | 220g | £1.40 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury'sPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Ben's Original Spicy Mexican Microwave Rice 220g cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £1.00 (£4.54/1 kg).
- How much does Ben's Original Spicy Mexican Microwave Rice 220g cost?
- Prices range from £1.00 to £1.40 across 3 UK supermarkets. The average price is £1.27.
- What is the unit price of Ben's Original Spicy Mexican Microwave Rice 220g?
- Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £0.45/100g.
- Which supermarkets sell Ben's Original Spicy Mexican Microwave Rice 220g?
- Ben's Original Spicy Mexican Microwave Rice 220g is available at Sainsbury's, Asda, and Morrisons.
- What is the lowest price ever for Ben's Original Spicy Mexican Microwave Rice 220g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Ben's Original Spicy Mexican Microwave Rice 220g is £1.00 at Sainsbury's (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £1.00 at Sainsbury's.
