Country Life Salted Butter — 200g
As of 30 Sept 2026, Country Life Salted Butter 200g is cheapest at Sainsbury's at £1.50 (£7.50/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £1.50 at Sainsbury's (30 Sept); highest: £2.50 — currently £1.50 at Sainsbury's. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.
Price History
Price over time- Lowest
- £1.50
- Average
- £1.65
- Highest
- £2.50
9% below average
7 prices recorded · 4 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Country Life | 200g | £1.50 | £0.75/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Country Life | 200g | £1.50 | £0.75/100g | In stock | 15 Jul | |
| Country Life | 200g | £2.50 | £6.25/100g | In stock | 1 Jul | |
| Country Life | 200g | £1.65 | — | In stock | 15 Jul |
Cheapest (compared)
Cheapest (overall)
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
1 brand available
Asda
Morrisons
Sainsbury's
TescoPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Country Life Salted Butter 200g cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £1.50 (£7.50/1 kg).
- What is the unit price of Country Life Salted Butter 200g?
- Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £0.75/100g.
- What is the lowest price ever for Country Life Salted Butter 200g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Country Life Salted Butter 200g is £1.50 at Sainsbury's (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £1.50 at Sainsbury's.
