Mutti Tomato Passata Puree · UK — 400g
As of 30 Sept 2026, Mutti Tomato Passata Puree · UK 400g is cheapest at Asda at £1.66 (£4.15/1 kg) in United Kingdom — about 17% below the 3-retailer average of £1.99.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £1.65 at Sainsbury's (5 Aug); highest: £3.40 — currently £1.66 at Asda. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.32/100g
- Average
- £0.43/100g
- Highest
- £0.49/100g
Sainsbury's · 700gNow£0.32/100gAll-time low
Asda · 400gNow£0.42/100g
Tesco · StandardNow£0.49/100g
Sainsbury's · 400gNow£0.54/100g
Tesco · StandardNow£0.54/100g
13 prices recorded · 9 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mutti | 700g | £2.25 | £0.32/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Mutti | 400g | £1.66 | £0.42/100g | In stock | 30 Sept | |
| Mutti | Standard | £3.40 | £0.49/100g | In stock | 30 Sept | |
| Mutti | Standard | £2.15 | £0.54/100g | In stock | 30 Sept | |
| Mutti | 400g | £2.15 | £0.54/100g | In stock | 30 Sept | |
| Mutti | 700g | £2.50 | — | In stock | 30 Sept | |
| Mutti | 400g | £2.15 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

MuttiBest
Sainsbury'sPassata Tomato Puree · UK · 700g£3.22/1kg£2.25
AsdaPassata Tomato Puree · UK · 400g£4.15/1kg£1.66
TescoTomato · Standard£4.86/1kg£3.40Clubcard
Sainsbury'sPassata Tomato Puree · UK · 400g£5.38/1kg£2.15
TescoTomato Passata · Standard£5.38/1kg£2.15
MorrisonsPassata Tomato Puree · UK · 400g£2.15
MorrisonsPassata Tomato Puree · UK · 700g£2.50
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Mutti Tomato Passata Puree · UK 400g cheapest?
- Asda has the lowest price at £1.66 (£4.15/1 kg).
- How much does Mutti Tomato Passata Puree · UK 400g cost?
- Prices range from £1.66 to £2.15 across 3 UK supermarkets. The average price is £1.99.
- What is the unit price of Mutti Tomato Passata Puree · UK 400g?
- Priced per 100g. Asda offers the best value at £0.41/100g.
- Which supermarkets sell Mutti Tomato Passata Puree · UK 400g?
- Mutti Tomato Passata Puree · UK 400g is available at Asda, Sainsbury's, and Morrisons.
- What is the lowest price ever for Mutti Tomato Passata Puree · UK 400g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Mutti Tomato Passata Puree · UK 400g is £1.65 at Sainsbury's (5 Aug), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £1.66 at Asda.

