KTC Gram Flour Standard — 2kg

As of 1 Oct 2026, KTC Gram Flour Standard 2kg is cheapest at Sainsbury's at £2.50 (£1.25/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 1 Oct 2026

Lowest recorded price: £2.50 at Sainsbury's (1 Oct); highest: £2.50 — currently £2.50 at Sainsbury's. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£2.50
Average
£2.50
Highest
£2.50
Lowest ever
£2.50 · Oct '26
Highest ever
£2.50 · Oct '26
Trend
Steady
At the average price

2 prices recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1KTC

    KTCCheapest

    KTC Gram Flour Standard · 2kg

    £1.25/1kg£2.50Sainsbury's

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1KTC

    KTCCheapest

    KTC Gram Flour Standard · 2kg

    £1.25/1kg£2.50Sainsbury's
1 brand available
Sainsbury's
  1. 1KTC

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is KTC Gram Flour Standard 2kg cheapest?
Sainsbury's has the lowest price at £2.50 (£1.25/1 kg).
What is the unit price of KTC Gram Flour Standard 2kg?
Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £0.13/100g.
What is the lowest price ever for KTC Gram Flour Standard 2kg?
The lowest price OpenOrder has recorded for KTC Gram Flour Standard 2kg is £2.50 at Sainsbury's (1 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £2.50 at Sainsbury's.

Categories