Hellmann's Mayo 100% Plant Based — 400g
As of 2 Oct 2026, Hellmann's Mayo 100% Plant Based 400g is cheapest at Sainsbury's at £3.75 (£9.38/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £2.50 at Sainsbury's (2 Oct); highest: £4.75 — currently £3.75 at Sainsbury's. Tracked since Oct 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- £0.58/100ml
- Average
- £0.58/100ml
- Highest
- £0.58/100ml
2 prices recorded · 2 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hellmann's | 430ml | £2.50 | £0.58/100mlBest | In stock | 2 Oct | |
| Hellmann's | 750ml | £4.75 | £0.63/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Hellmann's | 400g | £3.75 | £0.94/100g | In stock | 2 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Sainsbury'sPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Frequently asked questions
- Where is Hellmann's Mayo 100% Plant Based 400g cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £3.75 (£9.38/1 kg).
- What is the unit price of Hellmann's Mayo 100% Plant Based 400g?
- Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £0.94/100g.
- What is the lowest price ever for Hellmann's Mayo 100% Plant Based 400g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Hellmann's Mayo 100% Plant Based 400g is £2.50 at Sainsbury's (2 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £3.75 at Sainsbury's.


