Whiskas Poultry Feasts Wet Cat Food 1+ Adult Pouches in Jelly — 12 x 85g
As of 1 Oct 2026, Whiskas Poultry Feasts Wet Cat Food 1+ Adult Pouches in Jelly 12 x 85g is cheapest at Morrisons at £4.25 in United Kingdom — about 6% below the 2-retailer average of £4.50.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: £4.25 at Morrisons (1 Oct); highest: £13.75 — currently £4.25 at Morrisons. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.00/100g
- Average
- £0.46/100g
- Highest
- £0.47/100g
15 prices recorded · 4 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Whiskas | 40 x 85g | £13.75 | £0.40/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Whiskas | 12 x 85g | £4.74 | £0.47/100g | In stock | 1 Oct | |
| Whiskas | Standard | £4.75 | £0.47/100g | In stock | 1 Oct | |
| Whiskas | 1kg | £11.85 | £0.35/100g | In stock | 24 Junout of date · not compared | |
| Whiskas | 12 x 85g | £4.25 | — | In stock | 1 Oct | |
| Whiskas | 40 x 85g | £13.75 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi UK
Asda
Morrisons
Sainsbury's- –

WhiskasBest
Morrisons1+ Poultry Feasts Adult Wet Cat Food Pouches in Jelly · 12 x 85g£4.25
Morrisons2-12 Months Poultry Feasts · 40 x 85g£13.75Last seen 15 Jul · not compared
Aldi UK1kg£3.49/1kg£11.85Last seen 24 Jun · not compared
Sainsbury'sPoultry Feasts In Jelly · 40 x 85g£4.04/1kg£13.75
Asda1+ Poultry Feasts Adult Wet Cat Food Pouches in Jelly · 12 x 85g£4.65/1kg£4.74
Sainsbury'sPoultry Feasts In Jelly Adult · Standard£4.66/1kg£4.75
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Whiskas Poultry Feasts Wet Cat Food 1+ Adult Pouches in Jelly 12 x 85g cheapest?
- Morrisons has the lowest price at £4.25.
- How much does Whiskas Poultry Feasts Wet Cat Food 1+ Adult Pouches in Jelly 12 x 85g cost?
- Prices range from £4.25 to £4.74 across 2 UK supermarkets. The average price is £4.50.
- What is the unit price of Whiskas Poultry Feasts Wet Cat Food 1+ Adult Pouches in Jelly 12 x 85g?
- Priced per 100g. Asda offers the best value at £0.47/100g.
- Which supermarkets sell Whiskas Poultry Feasts Wet Cat Food 1+ Adult Pouches in Jelly 12 x 85g?
- Whiskas Poultry Feasts Wet Cat Food 1+ Adult Pouches in Jelly 12 x 85g is available at Morrisons and Asda.
- What is the lowest price ever for Whiskas Poultry Feasts Wet Cat Food 1+ Adult Pouches in Jelly 12 x 85g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Whiskas Poultry Feasts Wet Cat Food 1+ Adult Pouches in Jelly 12 x 85g is £4.25 at Morrisons (1 Oct), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £4.25 at Morrisons.

