Hellmann's Light Mayonnaise — 430ml
As of 2 Oct 2026, Hellmann's Light Mayonnaise 430ml is cheapest at Sainsbury's at £2.45 (£5.67/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £2.45 at Morrisons (2 Oct); highest: £3.90 — currently £2.45 at Sainsbury's. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- £0.52/100ml
- Average
- £0.52/100ml
- Highest
- £0.52/100ml
Sainsbury's · 750mlNow£0.52/100mlAll-time low
Tesco · 750mlNow£0.52/100mlAll-time low
Tesco · StandardNow£0.56/100mlLow
7 prices recorded · 4 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hellmann's | 750ml | £3.90 | £0.52/100gBest | In stock | 2 Oct | |
| Hellmann's | 430ml | £2.45 | £0.57/100g | In stock | 2 Oct | |
| Hellmann's | 430ml | £2.45 | £0.57/100g | In stock | 2 Oct | |
| Hellmann's | 750ml | £3.90 | £0.52/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Hellmann's | 750ml | £3.90 | £0.52/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Hellmann's | Standard | £3.25 | £0.56/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Hellmann's | 750ml | £3.85 | — | In stock | 2 Oct | |
| Hellmann's | 430ml | £2.45 | — | In stock | 2 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

Hellmann'sBest
AsdaLight Squeezy Mayonnaise · 750ml£5.17/1kg£3.90
Sainsbury'sLight · 430ml£5.67/1kg£2.45
AsdaLight · 430ml£5.67/1kg£2.45
MorrisonsLight · 430ml£2.45
MorrisonsLight · 750ml£3.85
Sainsbury'sLight Squeezy Mayonnaise · 750ml£5.20/1L£3.90
TescoLight Squeezy Mayonnaise · 750ml£5.20/1L£3.90
TescoLight Mayonnaise Squeezy · Standard£5.60/1L£3.25Clubcard
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Hellmann's Light Mayonnaise 430ml cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £2.45 (£5.67/1 kg).
- How much does Hellmann's Light Mayonnaise 430ml cost?
- Prices range from £2.45 to £2.45 across 3 UK supermarkets. The average price is £2.45.
- What is the unit price of Hellmann's Light Mayonnaise 430ml?
- Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £0.57/100g.
- Which supermarkets sell Hellmann's Light Mayonnaise 430ml?
- Hellmann's Light Mayonnaise 430ml is available at Sainsbury's, Morrisons, and Asda.
- What is the lowest price ever for Hellmann's Light Mayonnaise 430ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Hellmann's Light Mayonnaise 430ml is £2.45 at Morrisons (2 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £2.45 at Sainsbury's.

