Pringles Sour Cream & Onion Crisps — 40g
As of 1 Oct 2026, Pringles Sour Cream & Onion Crisps 40g is cheapest at Asda at £1.25 (£31.25/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: £1.25 at Sainsbury's (1 Oct); highest: £1.25 — currently £1.25 at Asda. Tracked since Oct 2026.
Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.
Price History
Price over time- Lowest
- £1.25
- Average
- £1.25
- Highest
- £1.25
At the average price
2 prices recorded · 2 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
Cheapest (compared)
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
1 brand available
Asda
Sainsbury'sPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Pringles Sour Cream & Onion Crisps 40g cheapest?
- Asda has the lowest price at £1.25 (£31.25/1 kg).
- How much does Pringles Sour Cream & Onion Crisps 40g cost?
- Prices range from £1.25 to £1.25 across 2 UK supermarkets. The average price is £1.25.
- What is the unit price of Pringles Sour Cream & Onion Crisps 40g?
- Priced per 100g. Asda offers the best value at £3.13/100g.
- Which supermarkets sell Pringles Sour Cream & Onion Crisps 40g?
- Pringles Sour Cream & Onion Crisps 40g is available at Asda and Sainsbury's.
- What is the lowest price ever for Pringles Sour Cream & Onion Crisps 40g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Pringles Sour Cream & Onion Crisps 40g is £1.25 at Sainsbury's (1 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £1.25 at Asda.