Merchant Gourmet Tomatoey French Lentils — 250g
As of 30 Sept 2026, Merchant Gourmet Tomatoey French Lentils 250g is cheapest at Asda at £2.05 (£8.20/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £1.50 at Sainsbury's (5 Aug); highest: £2.15 — currently £2.05 at Asda. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.00/100g
- Average
- £0.60/100g
- Highest
- £0.82/100g
18 prices recorded · 5 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Merchant Gourmet | 250g | £2.05 | £0.82/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Merchant Gourmet | Standard | £2.15 | £0.86/100g | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Sainsbury'sPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Merchant Gourmet Tomatoey French Lentils 250g cheapest?
- Asda has the lowest price at £2.05 (£8.20/1 kg).
- What is the unit price of Merchant Gourmet Tomatoey French Lentils 250g?
- Priced per 100g. Asda offers the best value at £0.82/100g.
- What is the lowest price ever for Merchant Gourmet Tomatoey French Lentils 250g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Merchant Gourmet Tomatoey French Lentils 250g is £1.50 at Sainsbury's (5 Aug), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £2.05 at Asda.