Dairylea Cheese Spread — Standard
As of 1 Oct 2026, Dairylea Cheese Spread Standard is cheapest at Tesco at £2.90 (£10.74/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: £1.95 at Asda (1 Oct); highest: £2.95 — currently £2.90 at Tesco. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £1.00/100g
- Average
- £1.01/100g
- Highest
- £1.38/100g
Tesco · StandardNow£1.07/100g
Sainsbury's · 270gNow£1.09/100g
Asda · 145gNow£1.35/100g
Sainsbury's · 145gNow£1.38/100g
Tesco · 145gNow£1.38/100g
42 prices recorded · 7 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dairylea | Standard | £2.90 | £1.07/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Dairylea | 270g | £2.95 | £1.09/100g | In stock | 1 Oct | |
| Dairylea | 145g | £1.95 | £1.35/100g | In stock | 1 Oct | |
| Dairylea | 145g | £2.00 | £1.38/100g | In stock | 1 Oct | |
| Dairylea | 145g | £2.00 | £1.38/100g | In stock | 1 Oct | |
| Dairylea | 270g | £2.25 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
TescoPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Dairylea Cheese Spread Standard cheapest?
- Tesco has the lowest price at £2.90 (£10.74/1 kg).
- What is the unit price of Dairylea Cheese Spread Standard?
- Priced per 100g. Tesco offers the best value at £1.07/100g.
- What is the lowest price ever for Dairylea Cheese Spread Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Dairylea Cheese Spread Standard is £1.95 at Asda (1 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £2.90 at Tesco.

