Falak Chilli Crunch — Standard
As of 2 Oct 2026, Falak Chilli Crunch Standard is cheapest at Tesco at £3.75 (£25.00/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £0.53 at Asda (15 Jul); highest: £3.75 — currently £3.75 at Tesco. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 29 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.36/100g
- Average
- £0.84/100g
- Highest
- £0.85/100g
Tesco · StandardNow£0.36/100g
Tesco · StandardNow£0.64/100g
Aldi UK · 1kgNow£0.85/100g
Sainsbury's · 80gNow£0.85/100gLow
Tesco · 80gNow£1.44/100gLow
Sainsbury's · 60gNow£1.58/100gLow
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
62 prices recorded · 9 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Heinz | Standard | £1.40 | £0.36/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Branston | Standard | £2.30 | £0.64/100g | In stock | 1 Oct | |
| Nature's Pick | 1kg | £0.55 | £0.85/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tesco | Standard | £0.55 | £0.85/100g | In stock | 1 Oct | |
| Sainsbury's | 80g | £0.68 | £0.85/100g | In stock | 1 Oct | |
| Nature's Pick | 1kg | £0.79 | £0.99/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tesco | Standard | £0.90 | £1.13/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tesco | Standard | £2.80 | £1.24/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tesco | 80g | £1.15 | £1.44/100g | In stock | 1 Oct | |
| Sainsbury's | 80g | £1.15 | £1.44/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tesco | Standard | £0.79 | £1.58/100g | In stock | 1 Oct | |
| Sainsbury's | 60g | £0.95 | £1.58/100g | In stock | 1 Oct | |
| — | Standard | £3.75 | £2.50/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tesco | Standard | £0.90 | £3.60/100g | In stock | 1 Oct | |
| Asda | 175g | £1.27 | £0.00/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Asda | 60g | £0.53 | £0.00/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Asda | 50g | £0.55 | £0.00/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Asda | 50g | £0.84 | £0.00/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Asda | 20g | £0.62 | £0.00/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Sainsbury's | Standard | £3.50 | £3.50/1 ea | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Tesco | Standard | £1.50 | — | In stock | 1 Oct | |
| — | Standard | £1.50 | — | In stock | 1 Oct | |
| Morrisons | 50g | £0.90 | — | In stock | 1 Oct | |
| Morrisons | 30g | £1.05 | — | In stock | 1 Oct | |
| Finger Chillies | 150g | £1.50 | — | In stock | 1 Oct | |
| Birds Eye | 100g | £1.00 | — | In stock | 1 Oct | |
| Morrisons | 50g | £0.72 | — | In stock | 1 Oct | |
| Morrisons | 50g | £0.60 | — | In stock | 1 Oct | |
| Morrisons | 150g | £1.00 | — | In stock | 1 Oct | |
| Morrisons | 275g | £3.25 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi UK
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

- 2

- 3
AsdaThin Chillies · 175g£7.26/1kg£1.27Last seen 15 Jul · not compared
AsdaWarm & Fruity Mixed Chillies · 60g£8.83/1kg£0.53Last seen 15 Jul · not compared
AsdaHot & Fragrant Thin Chillies · 50g£11.00/1kg£0.55Last seen 15 Jul · not compared
AsdaScotch Bonnet Chillies · 50g£16.80/1kg£0.84Last seen 15 Jul · not compared
AsdaBird Eye Chillies · 20g£31.00/1kg£0.62Last seen 15 Jul · not compared
- 4
- 5

TescoMixed Chillies · Standard£8.46/1kg£0.55
TescoJalapenos · Standard£11.25/1kg£0.90
TescoHalloumi Coated with Chilli · Standard£12.44/1kg£2.80Clubcard
TescoFinger Chillies · 80g£14.38/1kg£1.15
TescoScotch Bonnet · Standard£15.80/1kg£0.79
TescoBird Eye · Standard£36.00/1kg£0.90
TescoCornichons With Chilli · Standard£1.50
- 6

- –

- –

- –

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Falak Chilli Crunch Standard cheapest?
- Tesco has the lowest price at £3.75 (£25.00/1 kg).
- What is the unit price of Falak Chilli Crunch Standard?
- Priced per 100g. Tesco offers the best value at £2.50/100g.
- What is the lowest price ever for Falak Chilli Crunch Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Falak Chilli Crunch Standard is £0.53 at Asda (15 Jul), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £3.75 at Tesco.
