Dr Pepper Soft Drink Standard — 18 x330
As of 1 Oct 2026, Dr Pepper Soft Drink Standard 18 x330 is cheapest at Sainsbury's at £7.00 (£1.18/1 L) in United Kingdom — about 10% below the 2-retailer average of £7.74.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: £2.17 at Asda (1 Oct); highest: £11.00 — currently £7.00 at Sainsbury's. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- £0.11/100ml
- Average
- £0.11/100ml
- Highest
- £0.11/100ml
Asda · 2LNow£0.11/100mlAll-time low
Sainsbury's · 2LNow£0.11/100ml
Sainsbury's · 18 x330Now£0.12/100ml
Asda · 8 x330Now£0.13/100ml
Asda · 18 x330Now£0.14/100ml
Sainsbury's · 8 x330Now£0.17/100ml
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
13 prices recorded · 6 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dr Pepper | 2L | £2.17 | £0.11/100mlBest | In stock | 1 Oct | |
| Dr Pepper | 2L | £2.20 | £0.11/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Dr Pepper | 18 x330 | £7.00 | £0.12/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Dr Pepper | 8 x330 | £3.50 | £0.13/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Dr Pepper | 18 x330 | £8.48 | £0.14/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Dr Pepper | Standard | £4.50 | £0.17/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Dr Pepper | 8 x330 | £4.50 | £0.17/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Dr Pepper | 2L | £2.20 | — | In stock | 1 Oct | |
| Dr Pepper | Standard | £11.00 | £1.39/1 ltr | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Dr Pepper | 4 x 330ml | £3.55 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1
Dr PepperBest
Asda2L£1.09/1L£2.17
Sainsbury's2L£1.10/1L£2.20
Sainsbury's18 x330£1.18/1L£7.00
Asda8 x330£1.33/1L£3.50
Asda18 x330£1.43/1L£8.48
Sainsbury's8 x330£1.70/1L£4.50
Tesco24 x 330ml Cans · Standard£1.70/1L£4.50Clubcard
Morrisons2L£2.202 for £3.00
Morrisons4 x 330ml£3.55Last seen 15 Jul · not compared
Sainsbury's24 x 330ml Cans · Standard£1.39/1 ltr£11.00Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Dr Pepper Soft Drink Standard 18 x330 cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £7.00 (£1.18/1 L).
- How much does Dr Pepper Soft Drink Standard 18 x330 cost?
- Prices range from £7.00 to £8.48 across 2 UK supermarkets. The average price is £7.74.
- What is the unit price of Dr Pepper Soft Drink Standard 18 x330?
- Priced per 100ml. Sainsbury's offers the best value at £0.12/100ml.
- Which supermarkets sell Dr Pepper Soft Drink Standard 18 x330?
- Dr Pepper Soft Drink Standard 18 x330 is available at Sainsbury's and Asda.
- What is the lowest price ever for Dr Pepper Soft Drink Standard 18 x330?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Dr Pepper Soft Drink Standard 18 x330 is £2.17 at Asda (1 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £7.00 at Sainsbury's.
