Almat Washing Powder · UK — 2kg

As of 2 Oct 2026, Almat Washing Powder · UK 2kg is cheapest at Aldi UK at £3.89 (£1.95/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 2 Oct 2026

Lowest recorded price: £3.89 at Aldi UK (1 Oct); highest: £3.89 — currently £3.89 at Aldi UK. Tracked since Jun 2026.

Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100g over time
Lowest
£0.20/100g
Average
£0.20/100g
Highest
£0.20/100g
Lowest ever
£0.20/100g · Jun '26
Highest ever
£0.20/100g · Jun '26
Trend
Steady
2% below average

2 prices recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Almat

    AlmatCheapest

    Almat Washing Powder · UK · 2kg

    £1.95/1kg£3.89Aldi UK

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Almat

    AlmatCheapest

    Almat Washing Powder · UK · 2kg

    £1.95/1kg£3.89Aldi UK

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Almat Washing Powder · UK 2kg cheapest?
Aldi UK has the lowest price at £3.89 (£1.95/1 kg).
What is the unit price of Almat Washing Powder · UK 2kg?
Priced per 100g. Aldi UK offers the best value at £0.20/100g.
What is the lowest price ever for Almat Washing Powder · UK 2kg?
The lowest price OpenOrder has recorded for Almat Washing Powder · UK 2kg is £3.89 at Aldi UK (1 Oct), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £3.89 at Aldi UK.